Private Equity

Private Equity saknar en bra svensk översättning. Begreppet omfattar två typer av investeringar venture capital och leveraged buy outs. Med private equity avses alla former av investeringar i onoterade bolag (=private, börsnoterat = public)

Venture capital eller riskkapital är investeringar i nystartade bolag som har stor utvecklingspotential, ofta kopplat till någon form av ny teknologi. Bolagen tenderar att vara små och risknivån hög.

Leveraged buy outs, LBO, eller skuldsatta utköp, bygger på att identifiera bolag med ett positivt kassaflöde och en stor utvecklingspotential. Dessa bolag tenderar att vara större och mer mogna och risknivån lägre än när det är fråga om venture-investeringar.

Ofta tar ett utköp formen av management buy out, MBO. Det bygger på att företagsledningen ställer sig bakom ett utköp, mestadels i samverkan med en buyout fond. Segulah är en typisk sådan partner.

Management buy in, MBI avser ett förvärv av ett bolag av en utifrån stående ledning med finansiell backning av t ex en buyout fond som planerar att leda verksamheten själva.

EVCA.com
vencap.se